رسنـ خاطره ها

مشخصات بلاگ
رسنـ خاطره ها

..: بسـم‌ الله الرحمـن الرحیـم :..

غرض،نه نوشتن ترجمه‌ است بر آفتاب و نه-نعوذ بالله-تفسیر برأی کلام خدا. که این سیاهه، به مثابه نجوای یکی از
اهالی زمسـتان است با خردادِ کلام خدا و لاغیـر.

  • http://sound.nasr19.ir/index.php?id=2&mp3=http://setfa.net/images/hcek9qbbcu6t4z1i9bxi.mp3&as=1&ar=1&volume=100
پیوندهای روزانه

تبلیغات مبتنی بر القاب و عوام فریبی یا مبتنی بر مشکلات و معضلات مردم.

این روزها که کم کم داریم به فضای انتخابات و تبلیغات انتخاباتی نزدیک و نزدیک تر می شویم ، رفت و آمد و نشست و برخواست کاندیداهای محترم از صبح خروس خوان تا پاسی از شب بطول می انجامد، این روزها که کم کم سر اعضای ستادهای انتخاباتی شلوغ و شلوغ تر می شود، در میان بازی نرخ دلار و قیمت سکه و طلا و سردرگمی مردم، هر چه در بین مطبوعاتی که اکنون چند هفته ای می شود که انتشارشان منظم تر شده و احتمالا تا چند روز بعد از انتخابات هم این چنین می مانند و در بین خیل عظیم سایتها و وبلاگ های انتخاباتی که مثل قارچ از گوشه و کنار فضای مجازی استان رشد می کنند و احتمالا تا فردای انتخابات روزانه و ساعتی اخبار و رویدادهای انتخاباتی را راست و دروغ برای کاربران منتشر می کنند.

در بین جلسات متعدد انتخاباتی که نهان و آشکار به بهانه جلسه قرآن و هیات مذهبی و نشست صمیمانه و گپ و گفت خودمانی در گوشه و کنار این شهر برگزار می شود، در بین سر و صداهای تبلیغاتی انتخابات مجلس نهم در شهرستان اسلام آباد ، هرچه گشتیم و گشتیم و گشتیم خبری از برنامه کاندیداهای محترم برای مجلس نهم ندیدیم و برنامه مدونی نیافتیم که نیافتیم.

اسلام آباد آنلاین نوشت : حمایت قاطع وجامع 1200 استادکار وکارگر  مشاغل مختلف ازکاندیداتوری دکترصیدمحمدی.

اسلام آباد پرس نوشت :  چراسرمایه داران وکارخانه داران این همه از فلاحت پیشه حمایت میکنند؟ 

سپیـدار  نــوشت :حاج داریوش کیانی و تشکیل ائتلاف کاندیداهای طایفه خالدی در مقابل حشمت فلاحت پیشه. .

بیشتر حرف هایی که در محافل سیاسی و انتخاباتی و در رسانه های مکتوب و مجازی رسمی و غیر رسمی رد و بدل می شد و می شود این بود که فلانی به مردم پیام داد و بهمانی فلان حرف قشنگ را زد که عموما نه به درد دنیای مردم می خورد و نه به درد آخرتشان. همه حرفهای قشنگی که روی هم چند ریالی بیشتر نمی ارزند چرا که برای راضی و سرپا نگه داشتن رسانه ها و حتی وبلاگ هایی که این حرف های تقریبا بی خاصیت را نقل می کنند هزینه می شود و آنهم به ریالی که اکنون ارزشش در حال نوسان است.

نمی توان گفت جدل ها و گپ و گفت های سیاسی و حتی کرکری خوانی های قبل از انتخابات بر تحریک افکار عمومی نسبت به حضور آگاهانه و مشارکت حداکثری آحاد جامعه بی تاثیر است ولی به جد می توان در مورد انتخابات مجلس این اثر را بسیار کم ارزیابی نمود.

عموما خیلی برای مردم فرقی نمی کند که فلان طیف سیاسی از بهمان کاندیدا حمایت قاطع کرده یا اصلا حمایتی انجام نداده یا قرار است بعدا دستی بالا بزند. تجربه نشان داده اکثریت مردم این شهر نسبت به اینگونه مسائل بی تفاوت هستند چرا که به درستی اینگونه مانورهای سیاسی قبل انتخابات را در جهت سهم خواهی محافل و گروه های سیاسی ارزیابی می کنند که هر کدام از این عرصه سهم بیشتری را در قدرت و نفوذ طلب می کنند.

متاسفانه این اکثریت غیر قابل انکار محتوای تولیدی و منتشره در رسانه ها ست که درباره انتخابات رقم می خورد."سپیدار،اسلام آبادآنلاین،اندیشه اسلام آباد و ..." محتوایی که حتی به نسبت وقتی که از سیاستمداران و فعالان سیاسی تلف می کند مقرون به صرفه نیست. علت بی توجهی مردم به این شکل پیش رقابت های انتخاباتی در مجال خود قابل بررسی و کنکاش است ولی نکته مهم این است که بدلیل ماهیت محتوای بادکنکی و پوشالی رجزخوانی های انتخاباتی عموم جامعه رغبتی به شنیدن یا مطالعه اینگونه گفتمان در جامعه ندارند و صرفا هیجان این نوع رجز خوانی را باید به علاقمندان فضای سیاسی و فعالان انتخاباتی اعم از کاندیداها و طرفدارانشان محدود دانست. اما مردم بصورت عام بدرستی می اندیشند دانستن یا ندانستن اینگونه اخبار سودی برایشان ندارد.

نکته مهمی که مورد اغماض قرار گرفته اینست که عموما مطالبی مورد توجه افکار عمومی جامعه قرار می گیرد که ارتباط مستقیمی با آینده و حال مردم در حوزه های قانونی ، رفاهی و غیره داشته باشد.نه گردهمائی 2000 نفره و 5000 نفره و مانور ماشین و توزیع کارت شارژ و ...،عموما مردم نگران و علاقمند هستند بدانند منتخبین آینده این رقابت ها چه ایده و نظراتی درباره امور روز کشور و استان و شهر حوزه انتخابیه خود دارند. ما معتقدیم که تنها کاندیدای این دوره که می توانند در پیشرفت و اعتلای اسلام آباد و آثار مخرب به جا مانده از دو دوره نمایندگی نماینده فعلی را تا حدودی سرو سامان دهد کسی نیست به جز حاج جبار شرفی؛منقدین و معترضین به این بحث اگر خواهان صدق این حرف من هستند می توانند در جلسات ایشان شرکت نمایند تا که نوری باشد براندیشه تاریک آنها و شاید نقطه ای برای تجدید نظر و انتخابی صحیح تر؛و اما در خصوص  بعضی افراد که حتی به خودشان زحمت حضور در میان جمع و اجتماع را هم نمی دهند،سخن باشد برای وقتی دگر.

اکنون با گسترش و توسعه ابزارهای ارتباط جمعی و بالا رفتن سطح سواد در جامعه توقع انتخاباتی مردم هم نسبت به گذشته بالاتر رفته و بعبارتی می طلبد کاندیداهای محترم صداقت و کارشناسی بیشتری در تبلیغات خود به خرج دهند و عملا تبلیغات حرفه ای تر با چاشنی محتوای کارشناسی شده بیش از پیش مورد استقبال مردم قرار خواهد گرفت.چراکه مردم تفاوت کار دلسوزانه با کار برای تبلیغات انتخاباتی را می فهمند.در باب ائتلاف صورت گرفته در میان قوم خالدی هم باید صبر پیشه کرد تا نتیجه نهائی تائید صلاحیت ها اعلام شود چرا که اگر کاندیدای دیگر از این حوزه تائید گردد،چالش فرا روی این اتحاد بسیار گسترده تر خواهد بود،هر چند راهی را که این افراد  در پیش گرفته اند همان مسیری است که نماینده فعلی چهار سال قبل،در پیش گرفت و وضعیت اکنون این شهر و شهرستان و وضعیت حاد مدیریتی این منطقه،زائیده همان تفکر غلط و عوامفریبانه است.

متاسفانه و متاسفانه تا کنون حجم بالایی از آنچه در رسانه های مجازی و چاپی استان و شهرستان درباره انتخابات منتشر شده است درباره مباحث شکلی رقابت بوده که به نوع انتخاب مربوط نمی شده ودر اندک مواردی گفتاری انتقادی و پراکنده و بی هدف از فعالان این عرصه بعنوان برنامه منتشر شده که از لحاظ محتوایی و حتی شکلی برنامه محسوب نمی شود و جای خالی برنامه های مدون و کارشناسی شده بیش از پیش نمایان بوده که امیدواریم حداقل در این زمان اندک باقی مانده بجای شاخ و شانه کشیدن های سیاسی که هیچ فایده ای برای مردم نداشته و ندارند شاهد انتشار و به نقد عمومی گذاشتن برنامه کاندیداها باشیم.

بهر حال باید پذیرفت نام ها و القابی که کاندیداها به یدک می کشند صرفا صفاتی است که باید ارائه برنامه ها و ضمانت اجرایی انها بصورت عملی آن ها را اثبات و تبیین نماید وگرنه صرف حاجی بودن ، مهندس یا دکتر بودن ، معمم یا مکلا بودن یا به یدک کشیدن صدها صفت و پیشوند نامی ، بدون ارائه برنامه ها و نظرات راهبردی کاندیداها نمی تواند در سهولت انتخاب آحاد جامعه راهگشا باشد و بدون شک تاکید کردن روی این اسامی نشان از تاکید بر عوامفریبی و نادیده انگاشتن شعور سیاسی و فرهنگی جامعه دارد که یقینا برای هیچکدام از کاندیداهای محترم مورد پسند و حتی مد نظر نیست. حتی نماینده فعلی شهرستان می توانند ضمن بررسی و آسیب شناسی برنامه های گذشته خود برنامه خود را برای دور آینده نمایندگی در صورتی که انتخاب شوند ارائه نمایندچراکه باز هم تاکید می نماییم مردم تفاوت کار دلسوزانه با کار برای تبلیغات انتخاباتی را می فهمند و تنها راه اثبات کاندیدا ضمانت اجرایی عملی و تبیین و ارائه برنامه می باشد.

از طرفی داغ تر شدن تنور تبلیغات انتخاباتی در سطح شهر و منطقه اسلام آباد غرب نشان از حضور افراد فعال ستادهای انتخاباتی دارد که می طلبد بخشی از توان این ستادها در تبیین و اثبات توانمندی های کاندیداهای مورد حمایت و علاقه فعالان انتخاباتی معطوف شود و بدون شک این یک سرمایه گذاری بی ریسک است چرا که ملت فهیم و آگاه این دیار همیشه پاسخ اعتماد به شعور سیاسی و درک اجتماعی بالای خود را به بهترین شکل پس داده اند.

امیدواریم از این بعد در کنار رقابت های متداول انتخاباتی شاهد ارائه برنامه ها و نظرات راهبردی سایر نامزدهای انتخاباتی این دیار باشیم چرا که باید برای انتخاب مردم ارزش و احترام قائل بود و شرایط را برای بهترین و مناسب ترین انتخاب فراهم اورد و صد البته فرصت یک هفته ای تبلیغات انتخاباتی برای ایجاد شناخت و تقویت اعتماد مردم به یک کاندیدا کافی نیست و لازم بنظر می رسد که در فرصت باقیمانده معرفی منطقی کاندیداها و ارائه نظرات و ایده هایشان برای انتخاب شدن در سمتی که مدعی خدمتگزاری به مردم هستند باید با استفاده از ابزارهای اخلاقی ، عرفی و قانونی صورت پذیرد. در این شرایط است که هم انتخاب آگاهانه محقق می شود و هم حضور و مشارکت حداکثری که مد نظر بزرگان و دلسوزان نظام است تحقق می یابد.

 

  • سجاد نوروزی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی